Prostat Kanseri Nedir?

  • Vücuttaki sağlıklı hücre üretiminin sonlanması ve hücre mekanizmasının olumsuz etkilenmesine sebebiyet veren bir diğer kanser türü ise prostat kanseriolarak bilinmektedir. Kanser doku kitlesi oluşturarak tümöre sebebiyet verir. Tümöre sebebiyet vermesi, kişisin sağlık problemleriyle karşılaşmasına sebebiyet vererek, yaşamına olumsuz etkiler sunar. Kötü huylu olan kanser hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde yayılması ve doku üzerinde daha fazla olumsuz etki oluşturması, kaçınılmaz bir gerçek olarak nitelendiriliyor. Diğer dokulara da yayılabilme gibi bir problemin ön plana çıkması, kişinin daha farklı problemler yaşamasına da olanak tanır. Prostat bölümünde yer alan kötü huylu kanser hücreleri, lenf bezlerine de olumsuz etki sunabilecek kadar etkilidir.

    Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

    Geceleri sık bir şekilde idrar yapma ihtiyacının olması, kanserin belirtilerinin başında gelmektedir. İdrarın akmasından sonra damla damla olarak akması ve iç çamaşırda bu tarz problemlerin görülmesi, prostat kanseribelirtileri arasında yer almaktadır. İdrarın yapılması esnasında gecikme ve bekleme gibi problemler, kişinin kanser riskiyle karşı karşıya kalmasını gösteren durumlar arasındadır. Bu tarz problemi yaşayan kişiler, mutlaka doktora görünmeli ve hiçbir şekilde beklememelidir. Beklendiği taktirde daha farklı problemlerle karşı karşıya kalmak, söz konusu olacaktır. Hiç idrar yapamama gibi problemler de, kanser belirtileri arasında yer almaktadır. İdrar yaparken ve boşalma esnasında fazlasıyla ağrı oluşması da, kişinin kanser hücrelerinin oluşumuyla karşı karşıya kalmasını gösteren durumlar arasındadır.

    Prostat Kanseri Tedavisi

    Aktif izlem, radyoterapi, cerrahi tedavi, hormon tedavisi kanseri giderebilecek ve olumlu etkileyecek tedaviler arasında yer almaktadır. Aktif izlem, kişinin henüz prostat kanseriyle karşı karşıya kalmaması ve yavaş ilerlemesi sonucunda yapılan bir işlemdir. Prostat kanseri problemlerinin radyoterapi ve cerrahi tedavi gibi uygulamalar, diğer evreler için oluşturulmuş tedavilerdir. Kanserin üstesinden gelebilmek için mutlaka tedavilerin uygulanması ve kişinin mutlaka doktora görünmesi gerekmektedir. Prostat problemi yaşayan kişilerin doktora görülmemesi, kişinin farklı problemlerle de karşılaşabilmesine ihtimal verir. Bekleyip, geçmesini bekleyen kişiler çok büyük bir hata yaptığının farkına varmalıdır. Aksi taktirde tedavi olunmaması, söz konusu olabilecek durumlar arasında yer alacaktır.