Varikosel Nedir, Belirtileri Nelerdir?

  • Erkek bireylerin sıkça yaşadığı durumlardan, sağlık sorunlarından biri de varikoseldir. Varikosel kısırlığa yol açabilecek etmenlerden en önemlilerinden biridir. Kişinin testislerinde bulunan toplar damarlarda meydana gelen genişleme yani varisleşme, damarların genişlemesi sonucu oluşan hastalığın ismi varikoseldir. Varikosel hastalığı hemen belirti veren bir hastalık değildir. Varikosel oldukça yavaş ilerleyen seyrek biçimde belirtiler gösteren bir hastalık olup uzun zaman içinde ilerleme kaydederek testislerde birtakım sorunlara, ağrıya ve şişkinlik gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu hastalık geç farkedilmesi nedeniyle de tedavi edilmediği durumlarda kişide sperm üretiminde bazı sorunlar ve sperm hareketlerinde yavaşlamalar meydana gelmektedir. Böylelikle de kişide kısırlık meydana gelebilmektedir. Bu hastalık ilerlediği takdirde daha büyük belirgin sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlar da erkekte bulunan testesteron yani erkeklik hormonunun üretilmesinde bazı bozukluklar şeklinde olabilmektedir. Varikosel en basit biçimde varlığını sıcaklık, terleme hissi ve ağrı şeklinde gösterebilmektedir. Varikoselin en olumlu yönü de kolayca tespit edilmesi ve çoğu cerrahi tedaviye gerek duyulmadan tedavisinin gerçekleştirilmesidir.

    Varikosel genellikle büyük sorunlara yol açmaz. Sperm üretimi ve spermin kalitesini azaltacağı için zaman zaman kısırlığa neden olabilmektedir. Varikosel her zaman bu tür sonuçlar doğurmayabilir. Bazen zararsız bir durumdur bile denilebilir. Ancak bazı durumlarda ağrı ve kısırlığın yanı sıra testis boyutuna kadar etki gösteren türdeki varikoseller az da olsa rastlanan durumlar arasında yer almaktadır. Varikosel erkeklerde rastlanan hastalıklar arasında bir popülerliğe sahiptir. Sonuçları her zaman aynı olmasa da bazen cerrahi bazen hiçbir tedavi uygulanmadan sonuçlanarak kişi sağlığına kavuşturulmaktadır.

    Varikosel belirtileri özellikle ağrı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ağrılar da çeşit çeşit bölünmektedir. Azdan çoğa şeklinde bir şiddete sahip olan bu ağrılar kişinin uzun süre boyunca aynı pozisyonda ayakta durması veya aynı biçimde oturması gibi durumlarda ağrılar meydana gelmektedir. Ve bu durum kişi daha rahat bir pozisyona geçtiğinde yani yatıp uzandığında bu ağrı azalmaktadır veya bir süreliğine geçmektedir. Kişide meydana gelen bu ağrılar kişi akşam uyku vaktinde yatmadan önce fazlaca hissedebilir ve ertesi sabah uyandığı esnada bu ağrıların olmadığını deneyimleyebilir. Varikosel ilerlediği takdirde kişinin damarları tıpkı bacak bölgesinde oluşan varisler şeklinde daha belirin ve şişmiş bir duruma gelerek dışarıdan da kolaylıkla görülebilmektedir. Varikosel kişide ileri düzeylere geldikçe hem bu damar belirginliği artmakta hem de kişideki ağrıların şiddeti artmaktadır. Varikosel ilerlemesi durumunda ortaya çıkan bir diğer belirti de testislerde küçülmedir. Ancak bu durum çok fazla görülen bir durum değildir. Varikoselin olduğunu hisseden bireyler genel olarak birkaç farklı nedenden dolayı doktoruyla bu durumu paylaşma yoluna gitmektedirler. Çocuk yapmak isteyen bireyin sonuç alamaması, testislerin damarlarında şişme gibi durumların hissedilmesi veya testislerde meydana gelen şüpheli birtakım ağrıların oluşması gibi durumlarda hastalar bir hekime başvurmaya karar vermektedirler.