Böbrek Taşı Nedir?

  • Böbrek insan vücudu içinde en etkin görev yapan bir organdır. Gerçekleştirdiği görev ile kanı süzerek idrar oluşumuna yardımcı olur ve böylelikle zararlı maddelerin idrar yoluyla atılımını gerçekleştirmektedir. Bir günde insan vücudu içerisinde bulunan böbrekler 100 litre idrar üretimi yapmaktadır. Bu idrarın hepsinin atılımının sağlanması insan vücudu için fazla olduğundan günde sadece 1 litre idrar atılımı yapılmaktadır, geriye kalan idrar vücut tarafından emilmektedir. İdrarın yapısında bulunan koruyucu maddelerin vücut tarafından üretiminin yetersiz olması ile taş oluşumu ortaya çıkmaktadır. İdrarın olduğu her yerde taş oluşumu gerçekleşmektedir. Bu sebepten böbrek pelvisi ve böbrek havuzcuğu böbrek taşı hastalığının en sık rastlanıldığı yerlerdir.

    Sık rastlanılan bir hastalıktır. Erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla rastlanılmaktadır. Böbrek taşı bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları böbrek taşı oluşumu için önemli etkendir. Böbrek taşı prostat 30-50 gibi geç yaşlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık olmaktadır. Yetersiz sıvı alımı, genetik faktörler, az hareketli hayat ve diyet böbrek taşı oluşumu riskini arttıran unsurlar arasında yer almaktadır. Böbrek taşları boyutlarına göre kendileri düşebilmektedir. Bu durum oldukça ağrılı olmakla beraber büyük taşların kendiliğinden düşmesi imkansızdır. Böbrek taşı düşürmek oldukça ağrılı bir işlemdir bu durum çoğunlukla apandis ağrısı ile karıştırılabilmektedir. Böbrek taşı düşüren kişiler sık idrara çıktığı ve idrar yaparken yanma hissi yaşadıkları için böbrek taşı bir çok hastalık ile kolaylıkla karıştırılabilmektedir.

    Böbrek Taşı Tanısı Nasıl Konulmaktadır Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

    Birçok hastalıkla karıştırılabilir belirtilere sahip olan bir hastalıktır. En sık belirtisi karın bölgesinde aniden oluşan ağrı hissidir. Böbrek taşı sık sık böbrek kanseri ile karıştırılmakta ve böbrek taşının böbrek kanserine sebebiyet verdiği düşünülmektedir fakat böbrek taşı sık görülen bir hastalıktır ve bu düşünce yanlıştır. Böbrek taşı tedavi yöntemleri kendiliğinden düşebilecek taşlar ve cerrahi işlem gerektiren taşlar için ayrılmaktadır. Büyük taşlar için yapılan taş kırma makinesi tedavi yöntemleri arasındadır. Üretereskobi  ve pertükan taş kırma işlemi ile böbrekte oluşan taşlar kırılır veya çıkartılır.