Mesane Kanseri

  • Her yaşta ve her iki cinsiyette de görülebilen, binlerce yetişkinin hayatını olumsuz etkileyen mesane kanserifazlasıyla hayatı olumsuz etkilemektedir. Daha çok yaşlıların yaşadığı bir kanser türü olarak bilinse de, her yaş grubunda görülebilecek bir kanser türüdür. Mesane bölgesinde yani idrarı toplayan bölgede oluşan tümörler, kanserin oluşmasına sebebiyet vermektedir. İdrar boşaltım sistemi üzerinde de bu problem görülebilmektedir. %70 tedavi edilebilir bir kanser türü olduğundan ötürü, birçok kişi tedavi olabilmiş ve hastalıktan kurtulabilmiştir. Karın bölgesinde bulunan ağrıların oluşmasıyla birlikte tümörlerin rahatsız edici bir duruma ulaşması mümkün olacaktır. Kadınlarda ve erkeklerde görülebilen kanser türü olduğundan dolayı belirtileri yaşayan kişilerin doktora başvuru yapması gerekmektedir.

    Mesane Kanseri Belirtileri

    İdrarda kanın görülmesi, kanserin en belirgin durumları arasında yer almaktadır. Kişinin yaşayabileceği bu problem, mesane kanseriolarak nitelendirilebilir ve belirtileri arasında öncü bir konuma sahiptir. İdrar yaparken ağrıların oluşması ve kişinin rahatsız edici bir durum yaşaması, kanserin belirtileri arasında yer almaktadır. Kişinin yaşadığı bu problemden kurtulabilmek için birçok konuya dikkat etmesi ve muayene olması gerekmektedir. Geçmesini beklemek, doktorlar tarafından hiçbir şekilde uygun görülmüyor. Doktor tarafından kişinin bu sorunu yaşamasıyla birlikte muayene olunması, gereken durumlar arasında yer alıyor. Alt karın bölgesinde oluşan ağrılar, sırt ağrısı, sık idrar yapma da kanserin belirtileri arasında yer almakta ve kişinin bu durumları umursaması gerekir.

    Mesane Kanseri Nedenleri Nelerdir?

    Sigara ve tütün ürünlerini kullanan kişilerin büyük çoğunluğunda bu problem görülmektedir. Kimyasallara maruz kalacak bir ortamda kalmak ve işte çalışmak, mesane kanseri oluşumuna sebebiyet verecek kadar etkilidir. Kronik tahrişin mesane bölgesinde gerçekleşmesi, kanserin başlangıcını gösterebilecek kadar etkilidir. Kişilerin tütün ve sigara kullanmaması, kimyasala maruz kalacak bir ortamda bulunmaması gerekir. Bu tarz problemlerin yaşanması halinde kanserin kendini göstermesi söz konusu olacaktır. Yurtdışına seyahat etmek, özellikle parazit enfeksiyonlarına maruz kalmak kanserin belirtilerini meydana getirebilecek durumlar arasında yer alacaktır. Bu yüzden kanser olmak istemeyen kişilerin bu tarz durumlara karşı dikkatli olması ve belirti yaşadığı taktirde doktora görünmesi gerekmektedir.